Diş Hekimi Fulya Ordu Kap, 1996dan bugüne; İmplant, Estetik diş, Ortodonti, Endodonti, Pedodonti, Periodontoloji, Diş Estetiği alanlarında hizmet vermektedir

diş,hekimi,Düzce,ağız,dişler,dişhekimi,Düzce Diş hekimi,Düzce Dişçi,dişleri,koku,kokusu,dişlerin,hastalıklar,sağlığı,estetik,sorular,hekimleri,endodonti,diş hekimi,hekimi fulya Ordu Kap,Düzce diş,ağız kokusu,dişhekimi Fulya,ağız diş,diş eti,hekimi Düzce

0 380 514 28 51

PEDODONTİ (Çocuk Diş Sağlığı)


Pedodonti (Çocuk Dişhekimliği), 0-12 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan bir anabilim dalıdır.

Süt dişleri bebekler 6 aylıkken çıkmaya başlar ve dişlenmenin tamamlanması 2,5-3 yaşı bulmaktadır. Süt dişlerinin sağlığı,çocuğun düzgün beslenebilmesi ve süt dişlerinden sonra çıkacak daimi dişlerin sağlığı açısından önemlidir.

Zamanından önce kaybedilen süt dişleri,daimi dişin yerinin kapanmasına ya da daralmasına bunun sonucunda ise çapraşıklıklara neden olmaktadır.

Kliniğimizde Sağlıklı süt dişlerinin sağlığının devam ettirilmesi için;

Fissür sealent kaplanması yapılırken Sağlığı bozulan süt ve daimi dişler için

gibi uygulamalar sıkça yapılmaktadır.

Çocuklarda Diş Tedavileri

Bebeklerde ilk süt dişleri 6-9 aylarda ağızda görünmeye başlar. Süt dişlerinin sürmesinin tamamlanması 2-2,5 yaşını bulabilir. Bu dişlerin sürmesi sırasında ateş,ağrı, huzursuzluk durumları yaşanabilir. Diş sürme döneminin daha problemsiz atlatılması için diş kaşıyıcılar yada jeller kullanılabilir. 

Dişler ağızda görünür görünmez onların temizlik ve hijyen işlemleride başlamalıdır. İlk dönemlerde temizlik temiz nemli bir tülbentle sağlanırken ilerleyen dönemlerde yumuşak çocuk diş fırçaları kullanılabilir. Üç yaşına kadar diş macunu kullanılması önerilmez,çocuk diş macununu yutabilir. Üç yaşından itibaren çocuklara özel diş macunları kullanılabilir. Diş sağlığı üzerinde beslenmeninde büyük etkisi vardır. Bu yaşlarda çocuk bol bol süt ve süt ürünleri,sebze meyveleri tüketmelidir. Dişhekiminiz gerekli görüyorsa fluor tablet ve jelleri dişlerin yapısını güçlendirmek için kullanılabilir. Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik uygulatmak çok zordur.

Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Oysa çürüklerin önlenmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneyici yüzeylerini çok daha iyi temizlemek gerekir. Bu nedenle fırçalamadan sonra Anne-Babanın kontrolü iyi olur. 

Çocuklar İçin Nasıl Bir Diş Fırçası Seçilmeli?

Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçaları kullanılmalıdır. Sert fırçalar dişleri aşındıracağı için kullanımı uygun değildir. Eskimiş bir süpürgeyle süpürme işlemi nasıl yapılamazsa, eski bir fırçayla da dişler fırçalanamaz. Fırça kılları aşınır aşınmaz (Ortalama 6 ay) mutlaka değiştirilmelidir.

Süt dişlerinde çürük oluşumu görülürse çocuk derhal bir dişhekimi ile tanıştırılmalıdır.İlk seanslarda dişhekimi çocuk ile bir bağ kurarak,ilk iletişim gerçekleştirilecektir.Ağızda hiç problem olmasa bile çocuk 3-4 yaş diliminde mutlaka bir dişhekimi ile tanıştırılmalıdır.Bu yaşlarda yanlış alışkanlıkları varsa(parmak emme,biberon veya yalancı emzik kullanımı,tırnak yeme vb ..) diş,çene ve yüz profilini bozacağından ;bu alışkanlıkla aile dişhekimi tarafından gerekli müdahaleler yapılmalıdır.

Süt Dişleri Nasıl Tedavi Edilmelidir ?

Erişkinler için sürekli diş dizisi ne kadar gerekli ise, gelişimin bu ilk dönemlerinde süt dişleri de aynı oranda önem taşır. Süt dişleri tedavi edilmediği takdirde pek çok problemler ortaya çıkacaktır.

Süt dişlerindeki çürükler, "nasıl olsa yerine yenileri gelecek çektirelim" yanılgısına düşmeden tedavi edilmelidir.Süt dişlerinde çürük varsa süt dişi dolgusu,süt dişi enfeksiyonu varsa süt dişi kanal tedavisi yapılmalıdır.Süt dişindeki enfeksiyon çok ilerlemiş;çocuğun sağlığını ve daimi dişlerini etkileme tehlikesi varsa;kontrollü bir şekilde gerekli koşullar yerine getirilerek süt dişi çekilebilir.Ama böyle bir durumda mutlaka yer tutucu (sabit veya hareketli,pasif veya aktif olmak üzere)yapılmalıdır.

Süt dişlerinin çekim kararı verilirken mutlaka çocuk panoramik röntgen ile,süt dişi-alttan gelen daimi dişin ilişkisi gözden geçirilmelidir.Alttaki daimi dişin gelişimine,süt dişinin kökünün daimi diş ile ilişkisine mutlaka bakılıp analiz edildikten sonra çekim kararı verilmelidir.

Düzce Diş Hekimi

 

Süt dişleri alttan gelen daimi dişlerin baskısıyla köklerin erimesi sonucu düşer Dişler çürük nedeni ile zamanından önce erken kaybedildiğinde,boşluğun her iki yanındaki dişler çekim boşluğuna doğru eğilir.Bu durumda alttan gelecek sürekli diş için gerekli mesafe kaybedilmiş olur,daimi diş;üzerindeki süt dişinin erken çekilmesi ve komşu dişlerin boşluğu doldurması sebebiyle damak veya yanak tarafına doğru eğri ve çapraşık çıkarak ortodontik bozukluklara sebep olur.

 

Yüzeysel çürükler bile temas ettikleri komşu dişleri çürük tehlikesi ile tehdit eder.Süt dişlerindeki bu çürükler daimi dişlere geçerler.

Düzce Diş Hekimi

 

Çürük ilerleyip dişin sinirine ulaşır ve zamanla iltihaplanmasına neden olursa, alttan gelecek daimi dişleri etkileyerek daimi dişin gelişimini bozabilir.

 

Süt dişleri erken çekilirse, yanlardaki dişler çekim boşluğuna doğru kayacağı için çekim boşluğu alttan gelen daimi dişin yerleşemeyeceği şekilde kapanır ve çapraşıklık meydana gelir.

Çürük dişler ağız kokusuna ve çocuğun çürük dişin bulunduğu tarafla çiğneme yapamamasına yol açar.

Çocuğun ağrı ile erken yaşta tanışmasına ve ileride bazı fobilerinin oluşmasına neden olabilir.

Erken dönemde tedavi edilmeyen diş problemleri ilerde genel sağlık problemlerine de sebep olabilir.(örneğin;eklem romatizması,kalp kapakçığı iltihabı vb.)

6-12 yaş diliminde ağızda ve dişlerde dinamik değişiklikler başlayacaktır.Süt dişleri yavaş yavaş sallanarak düşmeye ve yerlerine ön bölgedeki kesici dişlerden başlamak üzere daimi dişler çıkmaya başlayacaktır.

Düzce Diş Hekimi