Diş Hekimi Fulya Ordu Kap, 1996dan bugüne; İmplant, Estetik diş, Ortodonti, Endodonti, Pedodonti, Periodontoloji, Diş Estetiği alanlarında hizmet vermektedir

diş,hekimi,Düzce,ağız,dişler,dişhekimi,Düzce Diş hekimi,Düzce Dişçi,dişleri,koku,kokusu,dişlerin,hastalıklar,sağlığı,estetik,sorular,hekimleri,endodonti,diş hekimi,hekimi fulya Ordu Kap,Düzce diş,ağız kokusu,dişhekimi Fulya,ağız diş,diş eti,hekimi Düzce

0 380 514 28 51

DİŞ BEYAZLATMA (Bleaching)


 
LAZERLE DİŞ BEYAZLATMA
 

LAZERLE DİŞ BEYAZLATMA

Günümüzde her bireyin sloganı’ Daha iyi bir görünüm’.Daha iyi bir görünüm derken bedensel anlamda görünüm. Bakımlı saçlar, bakımlı bir cilt ve bakımlı dişler.
Dişlerin bakımlı görünüme sahip olması için üzerinde lekelenmelerin olmaması , beyaz ve parlak görünüme sahip olması gerekiyor.Elbetteki diş eti sağlığının da yerinde olması gerekiyor ama bu ayrı bir konu.
Dişlerin koyu renkli gözükmesinin çeşitli sebepleri vardır.Kimisi doğuşdan sarıdır veya lekelidir.Eskiden bu durum kişinin kaderiydi.Ama günümüzde bir çok beyazlatma yöntemiyle sarı ve lekeli dişlerin çözümü mümkün.Bir çok beyazlatma yöntemi ve tekniği dişlerinizi daha beyaz bir görünüme kavuşturabilir.Bu yöntemler den birisi olan lazerle diş beyazlatma hakkında genel bilgileri bu makalemde size genel olarak anlatacağım
ÖNCELİKLE ŞUNDAN BAHSETMEK İSTİYORUM,DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMLERİ KİMLERE UYGULANIR?
1-Dişlerin rengi zamanla sararmış kişilere. Genç iken beyaz dişlere sahip olup zamanla dişleri sararan bireylere. Bu bireyler dişlerine çok özenseler dahi zaman içinde mine tabakasının incelip, dişin altındaki esas dişe rengini veren dentin tabakasının renginin barizleşmesi ile diş daha sarı gözükür.
2-Bazı tip antibiyotiklerin 12 yaş altında kullanılmaması gerekir.Bu antibiyotikler tetrasiklin grubu antibiyotiklerdir.Dişlerde sarı hatta kahverengi renklenmelere sebep olurlar.Çok yoğun lekelenmeler olmadıkça beyazlatma ile giderilebilirler.
3-Flororis dediğimiz dişin iç kısmında mevcut olan renklenmelerde.
4-Doğuştan sarı dişlere sahip bireylerde.( Nasıl bazı insanın saç rengi siyah bazısının sarıdır.)Dişlerin de rengi kişiye özel olarak farklı olabilir. Özellikle beyaz tenli insanların dişleri daha sarı gözükür.
5-Estetik bir diş uygulaması yapılırken restorasyonun renginin beyaz olması istendiğinde alt dişlerin renklerinin de açılması gerekir.
6-Kanal tedavisi veya travma sonucunda zedelenmiş dişler morararak renk değiştirirler, bu tip dişlerde uygulanır.
7-Dişler gelişimlerini ağız içinde daha tamamlanmadan geçirilen ateşli hastalıklar sonucunda sararır ve renk değiştirirler.Bu tip bireylerin dişlerin de


BEYAZLATMA KİMLERE YAPILAMAZ?
1- 18 yaş altı bireylere
2- Hamile bireylere
3- Çay ve sigarayı çok yoğun tüketen ve tedavi esnasında bunların kullanımını kısıtlayamayanlar da
4- Kullanılan solüsyona alerjisi olanlarda
5- Dişlerde çatlak ,kırık, ve dişeti çekilmesi sonucu kök yüzeylerinin açığa çıktığı durumlarda.
6- Dişte porselen ve kompozite tarzında restorasyon olanlarda.


BEYAZLATMA NASIL UYGULANIR?

Öncelikle diş yapısının ve kişinin bu tedaviye uygun olup olmadığı değerlendirilir.Uygun bireylerde mutlaka resim alınır.Diş renginin ilk hali kaydedilir.Eğer kişinin dişindeki renklenme koyu ve inatçıysa ev tipi beyazlatma yapılmalıdır.
Lazer ile beyazlatma yapılmadan önce;
- Dişler flour içermeyen bir macunla fırçalanmalıdır.(Kişi seansa gelmeden önce)
- Dişler pomza ile temizlenir.(Beyazlatma seansının başlangıcın da)
- Dişetleri ve dudaklar özel koruyucularla koruma altına alınır.
- Dişlere beyazlatıcılı jel-toz sürülerek her bölge 30 sn lik ışınlamalara tabi tutulur. Bu ışınlama süresi her diş için kullanılan cihaza ve jele göre değişir..
- Koruyucu jel ve koruyucu bariyerler uzaklaştırılarak seans tamamlanır. İhtiyaç duyulursa ev tipi beyazlatmaya devam edilir.
- Ev tipi beyazlatmaya devam edilMEYECEK ise 24 saat içinde bireyin çay , kahve ,sigara gibi dişin renklenmesine neden olabilecek içecek ve yiyeceklerden mutlaka uzak durmak gerekir.

LAZERLE DİŞ BEYAZLATMANIN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Bu süre kişiden kişiye değişmektedir. Genel olarak 2- 3 yıl sürelidir.Bu süre zarfında kullanılan çay , kahve miktarı ve ağız bakımı çok önemlidir.Çay kahve tüketimine dikkat edilip, ağız bakımı iyi yapılır ise bu süre uzayabilir.Tersi durumda da süre kısalır.
Diş beyazlatıcılı yan ürünler doktor tavsiyesi ile kullanılırsa bu süre uzar.


SORU –CEVAPLAR
LAZERLE BEYAZLATMA DİŞE ZARAR VERİRMİ?

Tüm beyazlatma yöntemlerin de olduğu gibi uygun endikasyon konulur ve kişiye özel zaman ve ilaç ayarlamaları yapılır ise dişe herhangi bir zararı yoktur.

TÜM KURALLARA UYULMASINA RAĞMEN DİŞİM BEYAZLATILDIĞI SEANSIN SONUNDA BİR GÜN SIZLADI NORMALMİDİR?
Tüm beyazlatma yöntemlerinin sonunda dişlerimizde kısa süreli bir hassasiyet olması oldukça normaldir. Hassasiyet giderici macunlar hassasiyetinizin azalmasında yardımcı olacaktır. Hiç endişe etmeyin 24 saatte hassasiyetiniz tamamen geçecektir.

BEYAZLATMA TAMAMLANDIĞINDAN NE KADAR SÜRE SONRA ÇAY ,KAHVE GİBİ BOYAYICA ŞEYLER KULLANABİLİRİM.
Beyazlatma işlemini tamamlandıktan sonra beyazlatma 24 saat daha devam eder.Bu nedenle bu süre zarfında kesinlikle çay ,kahve gibi boyayıcı ajanlar kullanılmamalıdır.